Pre zdokonalenie našich služieb používame cookies. Pokračovaním v návšteve týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies. Viac info Rozumiem

LED svietidlá vs. ostatné typy žiaroviek

Typy žiaroviek do svietidiel

Halogénová žiarovka  

Halogénová žiarovka je plnená halogénovým plynom, napr. jódom či brómom. Žiarovky pomaly miznú z trhu a sú postupne nahrádzané novými technológiami, ktoré majú oveľa nižšiu spotrebu. Sú vhodné pre ľudí s vysokými nárokmi na výdaj svetla, avšak oproti LED zdrojom a úsporným žiarovkám majú oveľa vyššiu spotrebu a zároveň oveľa nižšiu životnosť - len 1,5 až 2 roky.

Úsporné žiarovky

Úsporné žiarovky sú oveľa výkonnejšie ako klasické žiarovky a majú oveľa dlhšiu životnosť - 8 až 10 rokov. Musíte však počítať s nižším výkonom a inou farbou svetla ako u klasických žiaroviek. Oproti LED žiarovkám sú zase stavané na nižší počet zapnutí/vypnutí - len 10 tisíc oproti 50 tisícom u LED žiaroviek. Tieto žiarovky sú stavané na optimálny čas svietenia 3-5 hodín denne, v takom prípade vydržia podľa predpísanej životnosti. V prípade zlého umiestnenia do miestností, kde sa dlho nesvieti, žiarovky začnú skôr odchádzať.

LED žiarovky

Výhodou LED žiaroviek je možnosť použitia v takmer všetkých svietidlách s klasickými päticami. Životnosť 15 až 20 rokov je veľmi výhodná - nemusíte často meniť žiarovky. Veľkou výhodou je aj počet zapnutí/vypnutí - 50 tisíc zapnutí umožňuje použitie týchto žiaroviek aj v svietidlách so senzorom. Tu je nutné sa pri kúpe LED žiarovky poradiť s odborníkom, aby Vám elektronika použitá vo Vašom senzore správne spolupracovala s elektronikou v príslušnej LED žiarovke, prípadne zameniť senzor za novší.  Vyrábajú sa s:

 • teplým svetlom (2700K- svetlo klasických žiaroviek),
 • teplým bielym svetlom (3000K),
 • denným svetlom (4000K až 4500K)- v súčasnosti najpoužívanejšie,
 • studeným bielym svetlom (6000K až 6500K).

Nevýhoda je len v rozptyle svetla, LED diódy vydávajú priamy svetelný lúč, rozptyl svetla je minimálny. Túto nevýhodu odstraňujú LED žiarovky  s technológiou „filament“ , ktoré vyžarujú svetlo z LED tyčiniek, podobne ako ho vyžarovalo volfrámové vlákno v klasických žiarovkách, do všetkých smerov rovnako.

Integrované LED diódy

Integrované LED diódy majú až o 80% vyššiu úsporu energie v porovnaní s klasickými žiarovkami. Majú skutočne silný svetelný výkon. Vyrábajú sa vo všetkých prevedeniach teplôt vyžarovaného svetla ako LED žiarovky. Najväčšiu výhodou zabudovaných LED diód je životnosť 15.000 až 50.000 hodín, ktorá Vám zabezpečí pohodlný život bez vymieňania žiaroviek.

Mnoho svietidiel so zabudovanými diódami je kompatibilných so stmievačmi, niektoré majú stmievač dokonca aj zabudovaný vo svietidle. Ak si zaobstaráte svietidlo, ktoré má už zdroj zabudovaný, ďalšie žiarovky na výmenu nie sú potrebné!

Ak ste sa rozhodli, akú žiarovku chcete, tu si ju môžte vybrať.

13 dôvodov prečo sa rozhodnúť pre "LEDky"

 • nízka spotreba - úspora až 70% nákladov na energiu v porovnaní s inými zdrojmi svetla

 • vysoká svietivosť - LED technológia svojou svietivosťou plne nahradí iné zdroje svetla

 • dlhá životnosť - životnosť LED svietidiel dosahuje až 50 000 hodín a viac

 • ekonomická návratnosť - vzhľadom k významným úsporám nákladov na energiu a údržbu je návratnosť investície do LED osvetlenia veľmi rýchla 

 • nenáročnosť na údržbu – ďalšie úspory súvisiace s minimálnymi nákladmi na údržbu 

 • okamžitý štart - ihneď po zapnutí je dosiahnutý plný svetelný výkon bez dlhého štartovania ako napr. u kompaktných žiariviek

 • počet spínacích cyklov - na životnosť LED svietidiel nemá vplyv časté spínanie

 • široké možnosti použitia - v ponuke nájdete rôzne typy LED žiaroviek či svietidiel 

 • účinnosť - približne desaťnásobne väčšia účinnosť v porovnaní s klasickými žiarovkami, až dvakrát väčšia účinnosť oproti kompaktným žiarivkám (úsporným žiarovkám)

 • nízka poruchovosť

 • možnosť regulácie - niektoré LED produkty sú vhodné i pre stmievanie a iné riadené ovládania

 • odolnosť - LED svietidla sú vhodné i pre vonkajšie použitie alebo do miestnosti so zvýšenou prašnosťou (o odolnosti hovorí IP stupeň)

 • ekológia - LED zdroje svetla neobsahujú ťažké kovy (napr. ortuť), vzácne plyny ani iné škodlivé látky

 • bezpečnosť - LED osvetlenie je bezpečné, pretože neobsahuje ortuť, ktorá vás môže zabiť

 

Sídlo

Sídlo
Vysokoškolákov 2
ŽILINA, 010 08

Prevádzka
Martina Rázusa 24
ŽILINA, 010 01

Kontakty

Telefón: 041 565 11 39, 041 500 29 13
Fax: 041 565 11 39
Mobil: 0905 380 605
E-mail: info@nowodvorski.sk

Orgán dozoruSlovenská obchodná inšpekcia
Odbor výkonu dozoru
P. O. Box B-89
Predmestská 71
011 79 Žilina 1
tel. č. 041/763 21 30
fax. č. 041/763 21 39
NOWODVORSKI.SK © 2024 - SEO&MARKETING SmartLink.sk